Sidste nyt: Den 22/9 meddelte dagbladet Politiken, at Rusland forsømmer at servicere kernekraftværket Zaporizjzja. Alt for få tilser de seks reaktorer. Desuden er der mistanke om, at de sender et hold uniformerede “statister” rundt på værkerne – som et forsøg på at “snyde” det internationale atomenergi-agenturs (IAEAs) inspektører! – Selv om reaktorerne nu har været stoppet i et år, er det vigtigt at vedligeholde mange vitale systemer.
Den 15/7 meddelte dagbladet Politiken, at IAEA har anmodet Rusland om tilladelse til at inspicere taget på de to reaktorer, hvor Ukraine har set nogle mistænkelige genstande på kuplerne. Det har de endnu ikke fået tilladelse til! – Så det ligner stadig “psykologisk krigsførelse”!
Den 4.7.2023 meddelte Generalstaben for Ukraines væbnede styrker, at der er iagttaget to mistænkelige “genstande” på taget (kuplerne) af to af kraftværkets 6 reaktorer. Reaktorerne er udstyret med “ydre containments” (indeslutninger), der kan modstå store ydre påvirkninger – i lighed med vestlige reaktorer. Så det ligner mest en del af den psykologiske krigsførelse, der kendetegner den russiske strategi. – Der vides endnu intet konkret om sagen.
Den 6/6 2023 oplyses det, at en dæmning ved et vandkraftværk ved floden Dnepr er delvis sprængt væk. Kernekraftværket Zaporizjzja ligger ved floden ca. 150 km ovenfor dæmningen. Det betyder, at vandstanden langsomt sænkes ved kraftværket. Men da kraftværket har sin egen meget store kølevandspool til rådighed, er der næppe risiko for vandmangel til køling af de 6 reaktorer. Som tidligere forklaret er kølebehovet nu meget lille, ca. 0,05 % af den termiske effekt før reaktorstoppet for 9 måneder siden. Det er ca. 1,5 MW for hver reaktor. – Men da værket ligger i russisk kontrolleret område, ved vi meget lidt om, hvordan de vil agere.
Om Zaporizjzja: DR – P1 oplyste 22. maj, at netforbindelsen til det ukrainske kernekraftværk igen er afbrudt pga krigshandlinger. Men det blev ikke oplyst, om naturlig afkøling af reaktorerne nu er tilstrækkelig. REO har tidligere antydet, at de seks reaktorer har været stoppet så længe (siden september 2022), at det næppe er nødvendigt at benytte kølevandspumperne. Men det er ikke bekræftet.
Om Ukraine: DR meddeler (9.4.2023), at Ukraine nu har repareret mange af skaderne på elnettet, så Ukraine kan eksportere strøm! – Elnettet blev 24.2 2022 (samme dag som invasionen) frakoblet det russiske elnet – og tilkoblet det europæiske elnet. Det betyder, at EU frekvens-stabiliserer den ukrainske elforsyning – på samme måde, som Danmarks elnet styres og stabiliseres af elnettet i vore nabolande.
REO erfarer (8.3.2023), at “en krigshandling” har afbrudt elforbindelsen til kraftværket, så kølepumperne nu forsynes med strøm fra dieselgeneratorer. Værkets 6 reaktorer har været stoppet i flere måneder , så vi (REO) skønner, at behovet for køling nu er så lille, at den nødvendige køling er tæt på at kunne ske ved naturlig cirkulation. Risikoen for en overophedning (og evt. nedsmeltning) skønnes derfor at være meget lille.
Ifølge Reuters den 27.11.2022, var der tegn på, at de russiske styrker kan være tæt på at trække sig tilbage fra atomkraftværket i Zaporizjzja. Det siger lederen af det statslige ukrainske atomenergiselskab, Petro Kutin. Også russiske medier nævner, at det ville være smart (!) at forlade værket og måske overgive kontrollen til Det Internationale Atomagentur (IAEA). PS. Også REO synes, det ville være “smart” !! – Men vi har ikke hørt mere om værket siden november 2022.
20.11.2022: Ifølge Ritzau/Reuters og IAEA har der igen været eksplosioner ved det store atomkraftværk Zaporizjzja.
IAEA’s generaldirektør, Rafael Grossi, kalder eksplosionerne for ”fuldstændig uacceptable” og forlanger, at det bliver ”stoppet øjeblikkeligt”.
Atomdirektøren skriver ikke, hvem han mener, der står bag de seneste angreb. I løbet af krigen i Ukraine har både Ukraine og Rusland beskyldt modparten for at stå bag angreb nær det store atomkraftværk.
6.11.2022 meddelte DR’s P1, at der igen er oprettet højspændingsforbindelse til Zaporizjzja-kraftværket. Det betyder ikke, at reaktorer er genstartet, men at “efterkølingen” nu kan ske uden brug af dieselgeneratorer. Altså en øget sikkerhed. – En anden kilde oplyser, at der var 20 dieselgeneratorer, som leverede strøm til pumperne, mens højspændingsforbindelsen var afbrudt. Så “naturlig køling” var åbenbart ikke tilstrækkelig.
3.11.2022 meddelte DR’s P1, at den sidste højspændingsforbindelse fra kraftværket er beskadiget, så kølevandspumperne nu forsynes med el fra dieselgeneratorer. Den eftervarme, der skal fjernes fra den sidst stoppede reaktor er nu (efter ca. 50 døgn) ca. 1/1000 (en promille) af den termiske effekt (2,8 GW), da reaktoren kørte. Så den mest kritiske reaktor skal have bortkølet 2.800/1000 = 2,8 MW. – Denne meget begrænsede effekt må være tæt på at kunne bortkøles ved naturlig cirkulation, men REO ved det ikke med sikkerhed.
1.10.2022. Atomkraftværket, Zaporizjzja, ligger på den sydlige side af floden Dnepr, og derfor i russisk annekteret område. Derfor vil Rusland formodentlig kræve, at værket betjenes af russisk mandskab. Det kan udgøre en sikkerhedsmæssig risiko, som vores kernekraft-sagkyndige, Bent Lauritzen fra DTU, dog ikke mener er alvorligt. Værket har nu kun èn højspændingsforbindelse til omverdenen (de tre øvrige er beskadiget), men værket har dieselgeneratorer, der kan levere den nødvendige strøm til kølevands-pumperne, hvis den nævnte højspændingsledning også svigter.
Se værket fra satellit! – Bemærk de 6 røde reaktorkupler og de meget lange kølevandskanaler.
15.9.2022. Upræcise oplysninger. Nu meddeles det igen, at den sidste reaktor er lukket! – Det kaldes “en kold lukning”. Dette betyder, at den er maksimalt sikret imod krigshandlinger. Om de øvrige fem reaktorer ved vi kun, at de også er lukket.
1.9.2022. IAEA’s inspektører er nu på værket, men kun to forventes at blive der på ubestemt tid. IAEA foreslår, at der skabes en sikkerhedszone omkring værket. Det menes, at alle seks reaktorer p.t. er stoppet, men det vides ikke hvor længe.
27.8.2022. Der kommer hele tiden nye oplysninger om kraftværket. Alle seks reaktorer blev stoppet pga en brand, der beskadigede elledningerne fra værket. Nødkølingen af reaktorerne gik straks i gang, og nu meldes det, at mindst to reaktorer igen leverer strøm. – Der kan være et problem, når reaktorer pludselig stoppes og skal starte igen. Der dannes gassen xenon i brændselselementerne, og det kan medføre “xenon-forgiftning”. I praksis betyder det, at en reaktor enten skal genstartes inden ca. 1/2 time, eller der skal gå et par døgn, for reaktoren genstartes. – Dette er helt normalt.
Den 19/8 blev Putin og Macron enige om at lade IAEA’s inspektører besøge elværket. Det vides ikke, hvornår det finder sted, men det menes at ske en af de første dage i september.
Den 10/8-22: Europas største kernekraftværk (6 reaktorer leverer ialt 5,7 GWe) ligger i det sydlige Ukraine, hvor kampene kommer tæt på.
Russerne erobrede allerede i marts kraftværket, men det er stadig ukrainske ingeniører, der betjener værket.
Selve reaktorbygningerne er beskyttet af solide indeslutninger (containments), men et lager for brugt brændsel ligger tæt ved værket, og hvis det rammes, kan der spredes radioaktivt materiale i lokalområdet.
En højspændingsledning er beskadiget, og derfor er en af reaktorerne stoppet. En anden kører på reduceret effekt.
Det forlyder, at Rusland vil give repræsentanter fra IAEA (det internationale atomenergi-agentur) adgang til at inspicere kraftværket. Frederiksborg Amts Avis meddeler 13/8, at IAEA ønsker at inspicere værket.
I Danmark har Bent Lauritzen fra DTU på DR-TV den 8/8 udtalt, at risikoen for en alvorlig ulykker er meget lille.
Kilder: Ing.dk, Politiken, Frederiksborg Amts Avis og DR.